Majd 8 évvel ezelőtt (2010.05.22) történt az első olyan igazolt tranzakció, amiben egyértelműen valamilyen valós értéket képviselő árucikk lett megvásárolva Bitcoinért. Ez a bizonyos ‘két pizza’ története azóta is fontos alappillére a Bitcoin folklórnak, aminek főhőse Hanyecz László, aki eszközölte akkor a vásárlást. Aki esetleg nem hallott erről, annak nagyon röviden: Laci gondolt egyet, hogy csak kéne valamit csinálni a sok tízezer kibányászott Bitcoinjával és a bitcointalk-on meghirdette, hogy volna 10 ezer felesleges Bitcoinja, amit odaad bárkinek, aki vállalja, hogy rendel neki 2 db pizzát a helyi pizzasütödéből. Az ügyletre akkor rá is csapott jercos, akivel megköttetett az ügylet, kifizette a két pizzát és meg is kapta a 10.000 bitcoinját az ügyletéért, ezzel akkor be is állították a Bitcoin kezdeti monetáris értékét (~0,5 dollár cent/bitcoin). Az elutalt 10k további sorsát egyébként tavaly nyáron ki is nyomoztuk néhányan a Bitcoin blokkláncból és kiderült, hogy kb. egy évvel később Jercos beutalta a vagyonát az MtGoxra…

A történet másik apropója viszont maga Hanyecz Laci, aki a közösségben “pizza-guy” néven ismert és leginkább azt lehet róla tudni, hogy a pizzás story után teljesen eltűnt. Az eltűnése óta szinte semmit nem lehetett róla hallani, azonban ma újra életjelet adott magáról…. merthogy… újra megéhezett… és újra rendelt 2 pizzát, amit természetesen Lightning Network-ön keresztül eszközölt. Szintén az eredetihez hasonló módon: mivel nincs a közelében egyetlen LN ready pizzéria sem, ezért újra egy közvetítőt kért fel, akin keresztül be is rendelte 0.00649 Bitcoin értékben a  két pizzát:”XL Cheesy Pizza, 1 Deluxe Pizza”

A történetről, a trustless közvetítési technológiáról és az egész kalandról természetesen levelet is írt a Lightning-Dev listán. Nyilvánvalóan ennek a levélnek sem az a lényege, hogy rendelt két pizzát, hanem sokkal inkább az, hogy HOGYAN rendelte azt. A beszámolójába azt mutatja be, hogy miként lehet úgy végezni LN-en keresztül utalást, hogy a shared secret (preimage) kerül később felhasználásra a fizikai leszállítás azonosításához.

Hogy mi ebben a nagy kaland? Az, hogy László megoldotta az egyik legfontosabb kihívást, amire perpillanat csak sokkal körülményesebb és vitatható kimenetelű smartcontractokkal lehet megoldást találni, azaz: Miként lehet BIZTONSÁGOSAN fizikai tárgyat megvásárolni kriptopénzért cserébe úgy, hogy a fizikai tárgy átvételekor legyen lehetősége ellenőrizni annak minőségét a vásárlónak. A folyamat a két lightning pizza esetében így nézett ki:

  1. Laci megkapta a payment requestet, amit ekkor még NEM fizetett ki.
  2. A jótét lélek megrendelte a pizzát és kifizette Laci helyett.
  3. A megrendeléshez mellékelt a 2×4 karaktert (preimage első és utolsó 4 karakter), amit kvázi jelszóként jelölt meg a pizzafutár számára.
  4. Lacihoz megérkezett a pizzafutár, aki a következőt kérdezte: “Mi a preimage?”
  5. Lacinak ekkor el kellett küldeni az utalást (lightning-cli pay …) ahhoz, hogy megkapja a “jelszót”. A sikeres utalás után megkapta a preimage-t, aminek első és utolsó 4 karakterét kellett beolvasnia, amiért cserébe a pizzafutár átadta a pizzát.

A preimage-t egészen addig csak az invoice elkészítője ismeri, amíg az nem kerül kifizetésre. Ezt a preimaget akár ilyen csereügyletek biztosításaként lehet használni, de akár arra is tökéletesek, hogy egy bonyolultabb smart contract hashlock-jaként működjenek. Sokan a Lightning Networköt csak a Bitcoin layer2-es gyorsításaként kezelik (kvázi egyfajta kényszerű skálázi megoldásként), holott a boltprotokoll sok olyan lehetőséget tartalmaz, amit layer1-en vagy eleve nem lehet megcsinálni, vagy csak nagyon körülményes. A Hanyecz László által bemutatott példa még csak kapargatja a lehetőségeket… Well done Laci ? Köszönjük, hogy továbbra is a Bitcoinnal vagy!

Source: Variance

%d bloggers like this: